W ramach kolejnej odsłony akcji „Mała Książka – Wielki Człowiek” w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Juliana Tuwima w Brzezinach (łódzkie) odbyła się prezentacja książki „Pierwsze czytanki” z wierszami dla dzieci, które otrzyma 300 tys. polskich przedszkolaków. Program jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Zaprezentowane „Pierwsze czytanki” przeznaczone są dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat, z tekstami znanych polskich autorów, m.in. Michała Rusinka, Wandy Chotomskiej, Joanny Papuzińskiej, Czesława Janczarskiego i Jana Twardowskiego oraz ilustracjami Józefa Wilkonia. Zostaną one przekazane do ponad 5 tys. bibliotek na terenie całego kraju.

Kampania „Mała Książka – Wielki Człowiek” rozpoczęła się w 2017 roku i ma na celu propagowanie czytania, które „dostarcza wiedzy, kreuje wrażliwość i w dłuższej perspektywie świadczy o naszych zasobach intelektualnych i kulturowych” – jak podkreślał obecny na konferencji wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Na prezentacji obecny był również Józef Wilkoń, który docenił autorów tekstów z punktu widzenia estetycznego, filozoficznego, urody i poezji. Mimo wszystko „kilka utworów sprawiło mi kłopot. Bardzo prosty i zwięzły wiersz Marcina Brykczyńskiego o Polsce subtelnie i syntetycznie traktuje problem patriotyzmu. (…) Wiersz jest skierowany do dziecka od lat 3, ale też do dorosłych. Zrobiłem syntezę +Polska to my+” – mówił ilustrator.

Pełna lista bibliotek biorących udział w programie dostępna jest na stronie www.wielki-czlowiek.pl