Czwarta edycja Festiwalu Pięknej Książki „Piaseczno – Ludzie – Książki” organizowana przez Fundację „Arka” im. Józefa Wilkonia, Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Piaseczno oraz Centrum Kultury w Piasecznie odbędzie się 14 września 2019 roku. Wydarzenie ma na celu zwiększenie obecności książki w życiu społeczeństwa gminy Piaseczno, powiatu oraz Mazowsza. Chcemy to osiągnąć promując książkę artystyczną, na której wartość składa się tekst, ilustracja, typografia, poziom edycji.

Tegoroczna edycja Festiwalu, odbywa się w 440 rocznicę pierwszego wydania „Psałterza Dawidowego” Jana Kochanowskiego, kamienia węgielnego literackiej i poetyckiej polszczyzny.           Z tego względu ma także za zadanie przybliżenie postaci Mistrza z Czarnolasu, jego dokonań oraz polskiej poezji. W poprzedzających miesiącach został przeprowadzony konkurs na fraszki, którego wyniki ogłosimy w dniu Festiwalu, a w jego trakcie przeprowadzimy warsztaty na których młodzież spróbuje pokazać poetycką klasykę w ekspresji muzyki hip-hop. W ramach wydarzenia zostaną również zaprezentowane grafiki Józefa Wilkonia do Trenów Jana Kochanowskiego.

                Na program wypełniający cały dzień składa się kiermasz książek prezentujących wyjątkowe walory wydawnicze, spotkania z pisarzami, ilustratorami i grafikami w tym z Marią Ekier, Piotrem Gilem,Joanną Jakubik,   Manulą Kalicką,  Janem Kerdenem, Ewą Karwan -Jastrzebską,       Wojciechem Letkim, Michałem Malinowskim,Krystyną Rodowską, Elżbietą Olszewską-Schilling, Grzegorzem Walczakiem, Józefem Wilkoniem.                       

Całe rodziny, a szczególnie dzieci i młodzież będą miały możliwość aktywnego udział  w autorskich warsztatach min. origami „1000 żurawi dla Wenezueli” poprowadzonych przez Beatriz Blanco, czy „Budujemy Słonia” z Michałem Malinowskim  oraz  animacjach i konkursach.                                 Zaprezentujemy poetyckie koncerty: piosenek Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Teatru N.O.R.A., poezji śpiewanej pt.„Malarze słowa” Magrity Ślizowskiej,  „Ballady i Romanse Hiphopowo” Mateusza Wilkonia oraz „Pod Parasolem” – wspólne śpiewanie z zespołem Parasol Poetica znanym   z piaseczyńskich „Świeczowisk”.

Patronat honorowy:   

Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno

Starosta Piaseczyński

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Mazowiecki

Polskie Towarzystwa Wydawców Książek

Patronat medialny:                                     

Gazeta Piaseczyńska

Kurier Południowy

Przegląd Piaseczyński

iTV Piaseczno

Magazyn RYMS