Jesienią 2019 roku rozpoczęliśmy renowacje bielańskiej Szopki i Karuzeli. Oba obiekty zaprojektowane i wykonane przez Józefa Wilkonia znalazły swoje miejsce na Bielanach już kilkanaście lat temu. Składają się one z kilkudziesięciu rzeźb wykonanych z drewna oraz metalu i po tak długim czasie i użytkowaniu wymagały renowacji.

Prace rozpoczęły się od demontażu i przewiezienia rzeźb do pracowni artysty w Zalesiu Dolnym (Piaseczno), tam gdzie one powstały. Mistrz uzupełnia ubytki, zabezpiecza preparatami i podmalowuje je tak, aby zachowały charakter, który nadał im autor i upływ czasu. Przeglądowi, renowacji bądź wymianie podlegają także wszystkie elementy konstrukcyjne i wykończeniowe (słupy, więźba, poszycie).

Wszystko to ma nadać drugą młodość szopce i karuzeli bez utraty piękna jakie zyskały one w trakcie swojej kilkunastoletniej bytności na Bielanach.
Zakończenie prac jest planowane na początku grudnia – odrestaurowane szopka i karuzela ponownie w całej swej okazałości będą cieszyć mieszkańców Bielan.