Serdecznie zapraszamy wszystkich na Festiwal Pięknej Książki.
Piaseczno Ludzie Książki.

Przed nami już piąta edycja tego wydarzenia. Wszystko zaczęło się 5 lat temu od poszukiwania na tym terenie osób związanych z tworzeniem książek – literatów, ilustratorów, grafików, wydawców. Odnaleźliśmy ich w Piasecznie  i jego okolicach tak wielu, że powstał z tego przewodnik. Znalazły się wśród nich postacie zaliczane do najwybitniejszych twórców w Polsce.

Aby kontynuować tę historię  i przybliżać ją mieszkańcom Piaseczna co roku od 5 lat współtworzymy z Biblioteką Piaseczyńską, przy wsparciu Centrum Kultury i władz samorządowych Festiwal Pięknej Książki. Przez cztery poprzednie edycje w połowie września spotykaliśmy się na rynku w Piasecznie z autorami, ilustratorami i wydawcami pięknych książek. 
Piąta edycja będzie wyjątkowa, ale nie tylko ze względu na to co zaplanowaliśmy. W tym roku z powodu epidemii Festiwal odbędzie się online w Internecie. To oczywiście z jednej strony wielka szkoda, ale też nowe możliwości w prezentacji naszego Festiwalu we wszystkich zakątkach naszego kraju.

Dwutygodniowy festiwal

Festiwal będzie trwał nie jeden dzień ale aż 14. Codziennie będziemy mogli spotkać się przez internet z autorami i wydawcami pięknych książek. Przygotowaliśmy również filmy prezentujące warsztat twórczy wybitnych artystów związanych z książką. Zobaczycie przy pracy Józefa Wilkonia  ilustratora, który w tym roku obchodzi swój jubileusz 90dziesieciolecia. Wprosiliśmy się również do pracowni graficzki Grażki Lange, która opowie na czym polega typografia i jak wygląda projektowanie książek. Pani profesor Ewa Latkowska-Żyscha odkryje przed nami tajemnice japońskiego papieru i książek artystycznych. Michał Malinowski pomysłodawca Muzeum Bajki Baśni i Opowieści opowie nam jak pobudzać wyobraźnię aby tworzyć piękne, mądre historie. Wydawca Marta Lipczyńska Gil odkryje tajemnice  swojej oficyny i jej sukcesów. Wszystkich tych ludzi łączy ogromna pasja- miłość do książki, i tę pasje chcemy wam również zaszczepić.

Koncerty online

Ponieważ każdej poprzedniej edycji towarzyszyły koncerty. W tym roku również, ale na wirtualną scenę Festiwalu Piaseczno Ludzie Książki zaprosiliśmy wyjątkowych artystów, których koncerty zobaczycie przez trzy kolejne niedziele festiwalu. Usłyszycie Olgę Bończyk, Antoninę Krzysztoń i Darka Kordka.

Oglądajcie nasze wydarzenie na:

Warsztaty 2020:

Warsztat graficzny Grażki Lange
Warsztat ilustratorski Józefa Wilkonia
Warsztat tworzenia opowieści Michała Malinowskiego
Warsztat tworzenia papieru Ewy Latkowskiej
Warsztat wydawcy Marty Lipczyńskiej-Gil