Opowiadanie „Ada i jej cztery przygody” Jana Kerdena jest przeznaczone dla dzieci w wieku szkolnym. To chwila gdy ich naturalna ciekawość i spontaniczna twórczość zderza się z zupełnie nowymi wymaganiami, rutyną dorosłego świata i wpływami komercji. Z myślą o tym powstała książka, a składające się na nią cztery opowieści mają być pomostem, dzięki któremu dziecięca wrażliwość i chęć kreacji odnajdzie się wśród nowych doznań i wyzwań. Ważną wartością jest też użycie klasycznego języka literackiego, bez współczesnych naleciałości – rzecz o którą coraz trudniej w obecnej literaturze i codzienności. Tak o opowiadaniu Jana Kerdena napisał Marek Bieńczyk, laureat Nike 2012:

„Ada i jej cztery przygody” to bardzo pomysłowa i bardzo delikatna proza dla dzieci w wieku około dziesięciu lat. Podkreślam słowo „delikatna”, gdyż jest pisana językiem, który nie chce się nikomu przypodobać, być na siłę „nowoczesny”, nie chce sięgać po figury stylistyczne i wyrażenia  „kumplowskie”, jakie dzisiejszej młodzieży mogłyby się wydać swojskie; w zamian proponuje własny język, nie staroświecki, lecz pełen elegancji, lekkości i właśnie delikatności.”

Pliki z książką do pobrania:

2020 © copyright. Wszelkie prawa zastrzeżone. Z wyłączeniem dozwolonego użytku prywatnego i publicznego przedruk, kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów możliwe jest tylko na podstawie pisemnej zgody autora tekstu i wydawcy.

Decyzją autora i dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury „Ada i jej cztery przygody” w formie plików ebook i audiobook jest dostępna bezpłatnie w sieci, bibliotekach oraz na stronach wydawcy Fundacji Arka im. Józefa Wilkonia, która zrealizowała projekt. Dodatkowo powstała wersja audiobooka dla dzieci niedowidzących ze specjalnie dla nich przygotowaną prezentacją grafiki – jest ona udostępniana ośrodkom mających takich podopiecznych.

Ilustracje wykonał Piotr Fąfrowicz, wersję audio czyta Olga Bończyk, autorką opracowania graficznego jest Grażka Lange, redakcji dokonała Teresa Duralska-Macheta, a całość projektu przeprowadziła Blanka Wyszyńska-Walczak. Nagrania dźwiękowe zrealizowało Film Studio Factory, z wykorzystaniem utworu „Muzyka Ady” Zdzisława Zielińskiego. Wydawnictwo ukazało się nakładem Fundacji „Arka” im. Józefa Wikonia.

Pobranie plików z książką „Ada i jej cztery przygody” Jana Kerdena jest bezpłatne dla wszystkich osób prywatnych.

Mogą one korzystać z nich w zakresie dozwolonego użytku prywatnego. Obejmuje on zapisywanie, odtwarzanie, przenoszenie na inne nośniki przez daną osobę oraz jej bliskich (rodzinę, znajomych) w celach niezarobkowych. Zabronione jest masowe powielanie, udostępnianie publiczne i sprzedaż.

Partnerzy medialni: