W tym roku Salonowi Marcowemu w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego towarzyszyć będzie specjalna edycja Pokazu Filmów o Sztuce. Oba projekty kulturalne – reaktywowane w 2016 roku przez Zakopiańskie Centrum Kultury po niemal 30 latach nieobecności – spajać będzie sylwetka jednego z najwybitniejszych artystów polskich, Józefa Wilkonia – ilustratora, malarza, rzeźbiarza, twórcy plakatów i scenografii teatralnych. Artysta zilustrował ponad 200 książek dla dzieci i dorosłych w kraju i za granicą oraz sam napisał teksty do kilkunastu książek dla dzieci. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Ilustracje Józefa Wilkonia stały się klasyką gatunku, a On sam ikoną tej dziedziny sztuki.

„Artystyczne wizje Wilkonia nie mieszczą się w klasycznej definicji ilustracji, to określenie nieadekwatnie i nieprecyzyjnie opisuje bogactwo środków, jakimi operuje artysta – pisze w tekście kuratorskim do wystawy Lidia Rosińska – Podleśny, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem – Analizując z perspektywy czasu dorobek twórczy Józefa Wilkonia można odnieść wrażenie, że tekst literacki, poetycka fraza, liryczna przenośnia stają się jedynie pretekstem dla erupcji autonomicznych graficznych, malarskich i rzeźbiarskich wizji autora. Realizacje tych wizji zapełnią przestrzeń Miejskiej Galerii Sztuki, dając świadectwo imponującej drogi, jaką przebył artysta przez dziesięciolecia od emocjonalnego linearnego gestu do kreacji form przestrzennych.” – podkreśla Lidia Rosińska-Podleśny.

Pokaz filmów

Towarzyszący Salonowi Marcowemu Pokaz Filmów o Sztuce da natomiast publiczności niespotykaną dotąd możliwość poszerzenia perspektywy wystawy poprzez głębszy wgląd w osobowość i warsztat Józefa Wilkonia. Tegoroczna formuła Pokazu Filmów o Sztuce, wymuszona warunkami zewnętrznymi ,jest pozytywną odpowiedzią na czas ograniczeń. W zaadaptowanej na potrzeby kinowe sali galerii, przez cały czas trwania wystawy odbywać się będą projekcje filmowe, prezentujące codziennie jeden film. Prace Artysty okazują się być bardzo bliskie medium, jakim jest film, mamy więc nadzieję, iż uda nam się przybliżyć arkana sztuki Józefa Wilkonia i dotrzeć do szerszej publiczności – mówi pomysłodawczyni projektu, dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury, Beata Majcher. Dzięki uwiecznionym na kliszy filmowej migawkom z pracowni artysty, komentarzom krytyków sztuki, a co najważniejsze bezpośrednim refleksjom Józefa Wilkonia o jego dziełach i inspiracjach, bogactwo świata tego wybitnego twórcy ukaże się w całej okazałości. Wśród wyświetlanych filmów zobaczyć można będzie między innymi dokumenty o artyście „Za drzwiami wyobraźni JÓZEF WILKOŃ” w reżyserii Anny Jowity Ciołkiewicz, czy zrealizowany przez Fundację J. Wilkonia film „Arka Józefa Wilkonia”
i animację filmową „Rybak na Dnie Morza” w reż. Leszka Gładysza skierowaną do najmłodszych widzów.

Warsztaty

Seanse filmowe oraz samą wystawę uatrakcyjnią również warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Tu odbędą się warsztaty ilustratorskie, malarskie, rzeźbiarskie, podczas których uczestnicy przeniosą się w bajkowy świat, tworząc własne ilustracje, książki czy też formy przestrzenne. Prace znakomitego ilustratora na pewno staną się niezwykłą inspiracją dla uczestników warsztatów, pobudzą ich wyobraźnię do samodzielnych poszukiwań plastycznych i nieskrępowanej kreacji.

Na wystawę dostępną od 20 marca do 22 maja 2021 roku, zapraszają: Miasto Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury, Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego.

Kuratorkami wystawy są Lidia Rosińska – Podleśny oraz Urszula Dubowska. Pomysłodawczynią tegorocznej specjalnej edycji Pokazu Filmów o Sztuce jest Beata Majcher.

Miejsce: Krupówki 41, Zakopane, Polska

Data i godzina rozpoczęcia: 2021-03-20 – 2021-05-22 od 10:00 do 17:00

Dla dzieci: Tak

Wydarzenie biletowane: Nie

Organizator: ZCK, Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego

Strona www: galeria.zakopane.pl/pl/main