Fundacja ARKA im. Józefa Wilkonia serdecznie zaprasza na Festiwal Pięknej Książki pt. „Piaseczno – Ludzie – Książki 2017”, który odbędzie się 16 września 2017 roku na Rynku w Piasecznie. Partnerami Projektu są Centrum Kultury w Piasecznie i Biblioteka Miasta i Gminy Piaseczno. Projekt uzyskał dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura Interwencje 2017

To druga edycja Festiwalu poświęconego książce artystycznej, na której wartość składa się tekst, ilustracja, typografia, poziom edycji. Zapraszamy ok 20 wydawnictw z całej Polski,które zaprezentują swoje publikacje. Społeczność piaseczyńska będzie miała możliwość zapoznania się z literaturą dla dzieci i dorosłych w wyjątkowych, pięknych wydaniach oraz okazje do bezpośrednich spotkań z autorami, ilustratorami, grafikami i ludźmi związanymi z książką. Będą to min Sigutė Chlebinskaitė – litewska graficzka, laureatka „Prix Octogone”; Katarzyna Montgomery – dziennikarka, Manulą Kalicką-pisarką, Małgorzata Strękowska-Zaremba autorka książek dla młodzieży,Józef Wilkoń – ilustrator , Człowiek Roku 2016 wg „Magazynu Literackiego Książki”. Program obejmuje także trzy koncerty: koncert przebojów musicalowych w wykonaniu Teatru N.O.R.A. z Liceum im. Agnieszki Osieckiej ,koncert gitarowy muzyki hiszpańskiej w wykonaniu zespołu „Solo tres”:Beatriz Blanco(śpiew),Leszek Potasiski (gitara,)Marek Walewander (gitara) i poezji śpiewanej w wykonaniu Magdy Umer. Wiktor Zborowski przeczyta fragmenty „Pana Tadeusza” oraz „Don Kichota”, które posłużą jako inspiracja do warsztatów malarskich.
Dla najmłodszych zaoferujemy spotkanie z Konradem Modzelewskim pt. „Magia książki”, połączone z pokazem i konkursem dotyczącym wątku magii w książkach. Program obejmuje także możliwość skorzystania z plenerowej czytelni bibliotecznej. W tym roku dzięki współpracy z Polskim Związkiem Głuchych spotkania i wydarzenia będą prowadzone z tłumaczeniem na język migowy.
FPK „Piaseczno – Ludzie – Książki” to także przedsięwzięcia o większym zasięgu czasowym oraz przynoszące trwały, materialny efekt. W Centrum Kultury w Piasecznie zagości na trzy tygodnie wystawa ilustracji Józefa Wilkonia do „Don Kichota” Cervantesa. Ekspozycji towarzyszyć będzie katalog „Podróż z Don Kichotem”. Ukaże on trwający kilkadziesiąt lat proces twórczy nad ilustracjami inspirowanymi wybitnym tekstem literackim.Zostanie opublikowana druga uzupełniona edycja „Literackiej Mapy Piaseczna”, opracowania poświęconego związkom Piaseczna z książką. 

Patronat honorowy 

Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno

Starosty Powiatu Piaseczyńskiego

Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek

oprawa graficzna Grażka Lange