Dziś 10 lutego ostatni dzień wyjątkowej wystawy ,która towarzyszyła 36 spotkaniom ilustratorów  w Sarmede .Józef Wilkoń był gościem honorowym tego wydarzenia. Organizatorem jest Fundacja Štěpána Zavřela

Organizatorzy przygotowali z okazji zakończenia wystawy specjalny tort ozdobiony ilustracja Józefa Wilkonia do Pana Tadeusza.

Štěpán Zavřel urodził się w Pradze w 1932 r., Ale mieszkał w Rugolo di Sàrmede od 1968 r. Do dnia śmierci w lutym 1999 r.
Był jednym z najważniejszych i reprezentatywnych ilustratorów europejskiej areny w ciągu ostatnich trzydziestu lat.
Wszechstronny artysta o niezwykłej pomysłowości w takch dziedzinach jak ilustracja  architektura , scenografii lalkarstwo między innymi stworzył  freski, które do dzisiaj jeszcze zdobią ulice Sarmede. Współtworzył ideę wystawy le immagini della fantasia i założył Międzynarodową Szkołę Ilustracji; Štěpán Zavřel poświęcił całe swoje życie sztuce i ilustracji, pozostawiając po sobie bogactwo twórczości, które do dzisiaj wciąż generuje nowe pomysły i projekty.
Sarmede poświęciło mu plac i muzeum, a rok po roku kontynuuje projekt skupiający się na sztuce ilustrowania książek dla dzieci i szkoleniu młodych profesjonalistów. Dzięki obecności tego artysty, Sàrmede stał się miejscem spotkań  ilustratorów . W1997 r. Stepan Zavřel zaprosił do Sarmede  Józef Wilkonia  który już od końca XXw. tworzy tam    freski,oraz  rzeźb w drewnie i metalu,które zdobią palazzo Municipale
Odwiedzający siedzibę władz Miasta Sarmede  wchodzimy do przedsionka gdzie witają nas  fantastycze oraz  prawdziwe tutejsze- lokalne ale i  egotyczne  zwierzętami  zatopione ww włoskim krajobrazie. Również sala obrad Rady Miasta ozdobiona jest freskami Józefa Wilkonia. Od 2005 roku Wilkoń ozdobił również pięć łuków zewnętrznej fasady, aby opowiedzieć historię miejscowych świętych: św. Cecylii, św. Antoniego z Padwy, św. Jerzego, św. Pankrasa, świętych Canzio, Canziana i Canzianilla. Obecnie istnieje w Sarmede prawie pięćdziesiąt fresków i obrazów ilustratorów, artystów i studentów Międzynarodowej Szkoły ilustracji Sàrmede.
Sarmede przyciąga publiczność z całego świata i podczas trwania wystawy  przez trzy miesiące zimowe  odwiedzane jest przez  około 20000 osób.
http://fondazionezavrel.it/
https://www.sarmede.org/?option=com_content&view=article&id=10&Itemid=3&lang=it