Wyjątkowe wydarzenie miało miejsce 22 marca 2019 w Wieliczce nagrodę „Perła Powiatu Wielickiego ” z rąk starosty Wielickiego Adama Kociołka otrzymał Józef Wilkoń.

Józef Wilkoń zawsze podkreśla ,że wywodzi się z Bogucić małej podwilelickiej wioski (obecnie część Wieliczki).Szkoły: podstawową i gimnazjum ukończył w Wieliczce .To wielickie pola, łaki i lasy uczyły go wrażliwości na otaczający świat. W 2016 roku odbyła sie pierwsza wystawa Józefa Wilkonia w Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce. Rok później dzięki staraniom Dyr.CKiTw Wieliczce Agnieszce Szczepaniak powstała książka „Klejnot Wieliczki” z ilustracjami Józefa Wilkonia i tekstem Jana Kerdena .

Uroczysta gala zakończyła się koncertem Piotra Polka

Następnego dnia 23 marca Starosta Wielicki Adam Kociołek zabrał Józefa Wilkonia w podróż sentymentalną po powiecie wielickim.

Zwiedziliśmy w Wieliczce Palac Przychockich obecną siedzibę Starosty a dawniej Gimnazjum do którego uczęszczał Józef Wilkoń.  Sale w których się uczył zostały pieczołowicie odrestaurowane i teraz są to pomieszczenia urzędu.

Razem z Mistrzem mieliśmy okazje zobaczyć piękny krajobrazy, stare dęby, odrestaurowane dwory, klasztor Mniszek Benedyktynek w Staniatkach, zamek w Niepołomicach a przede wszystkim Puszczę i zamieszkujące ją żubry.