Od 24 kwietnia do 12 maja br. w Muzeum Historycznym miasta Tarnobrzega (Zamek Tarnowskich w Dzikowie) prezentowana jest wystawa pt. „„Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza w ilustracji Józefa Wilkonia”.

Prawie 40 obiektów ,które powstały w latach 60 i 70 XX wieku i były reprodukowane w wydaniach „Pana Tadeusza” w1973r(ARKADY) ,2005r(AGORA) i w 2015r.(MEDIA RODZINA)

Józef Wilkoń o tworzeniu ilustracji do „Pana Tadeusza”cyt.: „Pana Tadeusza” uważam za jedno z moich największych osiągnięć. Poświęciłem mu bardzo dużo czasu. Pierwsze ilustracje zrobiłem w Paryżu – i wysłałem do Polski na konkurs. Wybrano mnie spośród szlachetnego grona najwybitniejszych ówczesnych twórców. Tam są koniki jak owady, drzewa jak liście, syntetyczne ujęcia, ale również technika taszystowska. Wszystko to wynikało z moich wcześniejszych doświadczeń z cieczami, no i z opozycji wobec tego, w jaki sposób dotychczas ilustrowano „Pana Tadeusza”, począwszy od Andriollego aż po Szancera. Zilustrowałem go przede wszystkim pejzażem, postacie są oddalone, po to aby uniknąć dramaturgii teatralnej.

Wystawie towarzyszyła niezwykła prezentacja oryginału rękopisu „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza na którą przybyło liczne grono członków rodu Tarnowskich, władze Tarnobrzega oraz specjalni goście – dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu Adolf Juzwenko i dyrektor Biblioteki Narodowej w Warszawie Tomasz Makowski.Manuskrypt dzieła Adama Mickiewicza w dzikowskich zbiorach pojawił się w 1929 r. W czasie wojny przechowywany był we Lwowie w Zakładzie Ossolińskich.Później trafił do Wrocławia ,gdzie jest przechowywany do dziś.

cyt.:”Pewnie nie było by tej uroczystości, bo wszystko zaczęło się od pomysłu, żeby w Dzikowie zaprezentować genialne ilustracje do jednego z ostatnich wydań „Pana Tadeusza” Józefa Wilkonia
(…) Kiedy udało mi się dotrzeć do pana Józefa Wilkonia i namówić go, zresztą nie musiałem długo namawiać i zgodził się żeby et ilustracje w Dzikowie były, zadzwoniłem żeby podzielić się tą radością do pana Jana Tarnowskiego, a pan Jan Tarnowski mówi do mnie: „A może byśmy spróbowali na tę okoliczność ściągnąć rękopis?” Ja mówię do pana Jana Tarnowskiego: „To jest raczej nierealne”, a on mówi do mnie: „Wie pan, zdaje się, że w notarialnym zapisie jest taki punkt, którego możemy się przytrzymać”. I rzeczywiście, mamy tu w swoim archiwum kopie tego zapisu notarialnego, i proszę państwa, paragraf bodajże dwunasty, mówi, że gdyby do Dzikowa trafiła Kolekcja Dzikowska, to wtedy Ossolineum jest zobowiązane (…) zaprezentować tutaj „Pana Tadeusza” – opowiadał dyrektor Zych.” (http://nadwisla24.pl/2019/03/24/odwiedziny-rekopisu-%E2%80%9Epana-tadeusza-w-zamku-w-dzikowie-historyczna-chwila-dla-tarnobrzega-fotoreportaz-oraz-video-hd/)

 

foto Blanka Wyszyńska Walczak

 

 

 

 

http://nadwisla24.pl/2019/03/25/wystawa-%E2%80%9Epan-tadeusz-adama-mickiewicza-w-ilustracji-jozefa-wilkonia-w-muzeum-historycznym-tarnobrzega-fotoreportaz-oraz-video-hd/